Chłodnice Behr Hella

Behr Hella Service jest spółką joint venture powstałą w wyniku współpracy dwóch firm – Behr i Hella. Spółka została stworzona w celu wspólnego pokrycia globalnego rynku części zamiennych  klimatyzacji samochodowej i chłodzenia silnika. Behr i Hella mają po 50% udziałów w joint venture, a pod szyldem Behr Hella sprzedawane są m.in. wysokiej jakości chłodnice wody.

Behr Hella Service jest na rynku stosunkowo nowym podmiotem, natomiast korzysta z doświadczenia obu firm i wykorzystuje je najlepiej, jak jest to tylko możliwe. Firma jest jednym z wiodących dostawców w dziedzinie zarządzania temperaturą w samochodach. Do jej klientów należą sklepy motoryzacyjne, grupy hurtowników, niezależni dealerzy, a także specjaliści w dziedzinie klimatyzacji samochodowej i chłodzenia silnika.

Najważniejszym elementem układu chłodzenia jest bez wątpienia chłodnica wody, która w trakcie pracy wykorzystuje takie elementy jak zbiornik wodny, uszczelki, ożebrowanie, blachy boczne, kolektor rurek czy rurki chłodnicy. Tradycyjne chłodnice posiadają zbiorniki płynu chłodzącego wykonane z wzmocnionego włóknem szklanym poliamidu, których uszczelka została dopasowana zanim zostały umieszczone na dnie rury. Najnowsza technologia wykorzystuje chłodnice wody zbudowane całkowicie z aluminium, które ważą mniej i są łatwiejsze do zaprojektowania – można również je poddać w 100% recyklingowi.

Ciepło powstające w wyniku spalania w silniku jest wchłaniane przez płyn chłodzący i odprowadzane do powietrza atmosferycznego przez chłodnicę. Niezależnie od konstrukcji samochodu, chłodnice wody montowane są z przodu pojazdu, tak aby były wystawione na działanie strumienia powietrza. W przypadku chłodnic typu „downflow”, woda dostaje się do chłodnicy na górze i przechodzi w dół. W przypadku chłodnic typu „crossflow”, płyn chłodzący przechodzi z jednej strony i przechodzi w drugą. Chłodnice „crossflow” są zaprojektowane na mniejszą głębokość i wykorzystywane są w szczególności w samochodach osobowych. Usterki dotykające chłodnice wody to przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne (kolizje, wypadki) lub przecieki.

Behr Hella Service posiada w swojej ofercie ponad 110 różnych modeli chłodnic, które są oferowane na rynku części zamiennych równolegle do części OEM (oryginalnych, fabrycznie montowanych). Co warto zauważyć, asortyment producenta obejmuje nie tylko części do samochodów obecnie produkowanych, ale także i starszych samochodów osobowych (tzw. oldtimerów).

  Img back to top