Układ chłodzenia zimą

układ chłodzenia

Zima to stosunkowo trudny okres dla kierowcy i jego samochodu. Jak zabezpieczyć odpowiednio układ chłodzenia, by wytrwał do wiosny bez żadnych usterek? 

Co prawda dolanie wody w okresie zimowym w niektórych przypadkach może okazać się skuteczne, jednak nie wolno jej dolać za dużo. Dlaczego? Można obniżyć w taki sposób temperaturę wrzenia. Dolewki ‚na oko’ także nie są zalecane. Przed uzupełnieniem należy koniecznie sprawdzić zawartość składników w płynie chłodniczym. Najlepiej zrobić to w specjalistycznym warsztacie, który operuje fachowym sprzętem pomiarowym tj. refraktometr, gdzie pomiar i uzupełnienie płynu zostanie wykonane prawidłowo.

Uchroń układ chłodzenia przed rdzą

Pamiętajcie, że zima to dobra przyjaciółka rdzy. Płyn chłodniczy, to de facto mieszanka glikolu z wodą, która sama w sobie powoduje korodowanie jednostki napędowej. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich płynów, które posiadają inhibitory korozji, skutecznie przeciwdziałające temu zjawisku. Jako dodatek do płynu, można polecić także inhibitory utleniania, które przeciwdziałają utlenianiu płynu w wysokich temperaturach, co zapobiega natomiast rdzewieniu metali. Dodatków, wzbogacających płyny jest bardzo dużo. Myśląc o bezpiecznej zimie, by uniknąć napraw i problemów podczas jazdy, warto zainwestować w dobry płyn i odpowiednią obsługę.

Dodaj odpowiedź