Usterka turbosprężarki a intercooler

Wielu użytkowników pyta nas, jak należy postąpić w przypadku awarii turbosprężarki. Czy tego typu usterki mają jakiś wpływ na inną część układu chłodzenia – intercooler? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że każde, poważne uszkodzenie turbosprężarki może oznaczać poważne zagrożenie dla intercoolera. Mogą się bowiem do niego dostać zanieczyszczenia stałe, takie jak opiłki metalu, wyłamane części łopatek turbiny, elementy obudowy turbiny czy olej wyciekający z zatartych łożysk.

Sprawa jest jednak o wiele bardziej istotna. Na początku, w/w elementy zostają w intercoolerze, lecz później mogą przemieścić się do układu ssącego, a następnie do cylindrów. Jeśli tak się stanie, usterki mechanicznych tłoków, zaworów lub gładzi cylindrów stają się tylko kwestią czasu.

Większość specjalistów zaleca więc kierowcom wymianę intercoolera przy naprawie turbosprężarki uszkodzonej mechanicznie. Dzięki temu unikniemy kosztownej reperacji, możliwej w przypadku wymiany jedynie turbiny.

Niektórzy użytkownicy decydują się na czyszczenie intercoolera sądząc, że przyniesie to zamierzony efekt. Nic z tego –  opiłki metalu są niemal niemożliwe do usunięcia w drodze czyszczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której olej z nieszczelnych łożysk turbosprężarki dostał się do intercoolera – w takim przypadku możemy spróbować płukania.

Jednoczesna wymiana intercoolera z turbosprężarką jest o wiele korzystniejsza zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i trwałości poszczególnych podzespołów układu chłodzenia.

Redakcja

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top