Awaria chłodnicy – jakie mogą być tego konsekwencje dla silnika?

Awaria chłodnicy – jakie mogą być tego konsekwencje dla silnika?

Praca silnika samochodowego generuje wysokie temperatury, które muszą podlegać stałej kontroli. Tym, co chroni silnik przed przegrzaniem, jest układ chłodzenia, którego kluczowym elementem jest chłodnica. To właśnie dzięki chłodnicy temperatura silnika może utrzymać się na stałym i optymalnym poziomie. Do czego może doprowadzić awaria chłodnicy? Jakie są jej oznaki i co najczęściej się psuje w układzie chłodzenia? Już wyjaśniamy!

Awaria chłodnicy, co się psuje?

Układ chłodzenia jest dość złożony, dlatego też elementów, które mogą ulec awarii, jest sporo. Do tych najczęściej się psujących zaliczyć można przede wszystkim:

  • rurki i ożebrowania – mogą się zatykać lub ulegać korozji, w takiej sytuacji konieczna jest wymiana chłodnicy
  • przewody i węże oraz klamry i połączenia – przewody i węże są wykonywane z tworzyw sztucznych i mogą z czasem ulegać degradacji lub uszkodzeniom i pęknięciom, natomiast klamry mogą się poluzować lub odpaść, co przyczynia się do wycieków płynu chłodniczego
  • termostat i czujnik temperatury – odpowiadają za regulację temperatury silnika, awaria tych elementów może prowadzić do problemów z niedogrzaniem lub z przegrzaniem silnika
  • korek w zbiorniczku wyrównawczym – uszkodzenie korka może powodować dostanie się powietrza do układu chłodzenia, co prowadzi do jego awarii

Jak widać, istnieje sporo elementów układu chłodzenia, które mogą ulec uszkodzeniu. Jakie symptomy świadczą o tym, że tak się dzieje w przypadku naszego pojazdu?

Oznaki usterki układu chłodzenia

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów problemów z chłodnicą jest informacja na desce rozdzielczej pokazywana przez wskaźnik temperatury silnika. Jeśli widzimy, że temperatura jest zbyt niska, czyli auto nie nagrzewa się nawet po dłuższej jeździe lub zbyt wysoka (przekracza standardowe dla większości silników 90-105 stopni Celsjusza) i zapala się czerwona lampka ostrzegawcza, to najpewniej mamy problemy z chłodnicą i układem chłodzenia silnika. Przy czym dobrym zwyczajem jest sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego w zbiorniczku, co pozwala na szybką identyfikację jego ewentualnych wycieków.

Konsekwencje awarii chłodnicy dla silnika

Awaria chłodnicy lub jej poszczególnych elementów może prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Najgroźniejsze są te, które wynikają z przegrzania silnika, ale jego niedogrzanie także niesie ze sobą negatywne skutki. Brak odpowiedniego chłodzenia może bowiem doprowadzić do:

  • nadmiernego zużycie silnika
  • wyższego spalania i zmniejszenia mocy
  • uszkodzenia uszczelek pod głowicą silnika
  • uszkodzenia tłoków i cylindrów silnika
  • zatarcia się silnika (jego zablokowanie)

Układ chłodzenia to dość skomplikowany system, jednak jego kontrola nie jest trudna. Warto zatem regularnie sprawdzać ilość płynu chłodniczego w zbiorniczku oraz obserwować temperaturę pracy silnika. Przy czym w razie zauważenia nieprawidłowości należy jak najszybciej usunąć przyczynę awarii, ponieważ jazda samochodem z uszkodzoną chłodnicą może doprowadzić do zniszczenia silnika. Ponadto wycieki z chłodnicy powinny być usuwane jak najszybciej również ze względów ekologicznych, ponieważ płyn chłodniczy jest toksyczny dla środowiska naturalnego.

Podziel się:

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top