Chłodnica oleju

Chłodnica oleju

Mało który kierowca wie, że jego samochód został wyposażony w chłodnicę oleju, choć prawda jest taka, że wyraźny wzrost wydajności współczesnych silników doprowadził do tego, że dziś praktycznie każde auto ją posiada. Na szczęście, chłodnica oleju to podzespół całkowicie bezobsługowy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dojdzie do jej awarii. 

Chłodnica oleju to dosyć prosty element, który pod względem konstrukcyjnym niewiele różni się od chłodnicy cieczy chłodzącej. To blaszane użebrowanie w formie rurek umieszczonych pionowo lub poziomo. Podstawowa różnica sprowadza się do rozmiaru tj. chłodnice oleju są zdecydowanie mniejsze.

Umiejscowienie i rola

Chłodnicę oleju montuje się z reguły przy misce olejowej i filtrze oleju. Rola chłodnicy oleju polega na obniżeniu temperatury oleju silnikowego. Jej zastosowanie jest bardzo ważne przede wszystkim w przypadku bardzo wysilonych silników sportowych, które charakteryzuje długa praca na wysokich obrotach, będąca powodem szybkiego wzrostu temperatury oleju i pogorszenie jego funkcji smarnych.

Uszkodzona chłodnica oleju

Do uszkodzenia chłodnicy oleju dochodzi rzadko i najczęściej na skutek kolizji. Jeżeli dojdzie do jej awarii, to bezpośrednim i w zasadzie jedynym objawem usterki chłodnicy będzie wyciek oleju spod uszczelek i jego następstwa tj. szybki ubytek oleju i silne zabrudzenie komory silnika. Ponadto olej może przedostawać się do zbiorniczka wyrównawczego, co dostrzegą bardziej wprawieni fani motoryzacji.

Uwaga: Zdarza się, że chłodnica oleju ulega samoistnemu rozszczelnieniu na skutek intensywnej eksploatacji samochodu.

Wymiana chłodnicy oleju

Jeżeli diagnoza problemu wykazała uszkodzenie chłodnicy oleju nie pozostaje nic innego jak wymienić chłodnicę na nową. Podczas zakupu nowej chłodnicy oleju warto kierować się zdrowym rozsądkiem i skorzystać z oferty znanych, renomowanych producentów części układu chłodzenia np. Behr-Hella, Nissens, Denso, Kager lub Valeo. Wysokiej jakości produkt to gwarancja bezproblemowej eksploatacji samochodu przez długi czas.

 

 

Dodaj odpowiedź

One Response to “Chłodnica oleju”

  1. iKar pisze:

    Dobrze, że przynajmniej uszkodzenie, wycieki z chłodnicy oleju można dostrzec gołym okiem. Jeśli ktoś się swoim samochodem interesuje, oczywiście. Łatwiej tym samym wyłapać problem zanim dojdzie do czegoś bardziej poważnego.