Czyszczenie chłodnicy powietrza – czy się opłaca?

W internecie spotkać możemy się z licznymi pytaniami dotyczącymi eksploatacji auta. Spora część kierowców – majsterkowiczów – często dokonuje wielu napraw samodzielnie. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy dozwolone jest czyszczenie chłodnicy powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza jest możliwe i uzasadnione wówczas gdy jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety w praktyce przepłukiwanie i samodzielne czyszczenie tego elementu jest dosyć skomplikowane. Dlaczego?

Wiele problemów przysparzać nam mogą długie przewody rurowe, które spotkamy szczególnie w samochodach ciężarowych. Ponad to do przepłukiwania mogą zostać użyte wyłącznie urządzenia zatwierdzone przez producenta pojazdu/części – co w większości przypadków blokuje nam ruch. Dodatkowo musimy pamiętać, zastosowanie nieodpowiednich płynów do przepłukiwania może doprowadzić do uszkodzenia chłodnicy, korozji oraz do utraty gwarancji.

Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach producent pojazdu zaleca wymianę chłodnicy powietrza nową. W sporej ilości przypadków intercooler powinien zostać wymieniony z powodu mechanicznego uszkodzenia turbosprężarki – na przykład uszkodzenia łopatek.

Jeżeli nawet spróbujemy wyczyścić chłodnicę powietrza to nie mamy gwarancji, że wszystkie opiłki i nieczystości zostały całkowicie usunięte. Zdarza się, że chłodnica nie została całkowicie wyczyszczona szczególnie w przypadku chłodnic powietrza z wkładami turbulencyjnymi. Rośnie wówczas ryzyko kolejnego uszkodzenia spowodowanego przez opiłki, które zostały uwolnione i zassane do silnika.

agnieszka

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top