Uszkodzenie, a regeneracja chłodnicy wody

Chłodnica wody, w zasadzie jak każda inna chłodnica samochodowa, to jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia części osprzętu silnika. Umiejscowienie chłodnic w przedniej części komory silnika naraża je na liczne defekty mechaniczne. Nawet drobna kolizja może spowodować trwałe uszkodzenie.

Chłodnica samochodowa jest urządzeniem nieskomplikowanym, ale niestety bardzo czułym na urazy. Paradoksalnie, producenci samochodów zdecydowali się montować chłodnicę na samym przodzie pojazdu. Uszkodzone chłodnice oczywiście można i niekiedy warto regenerować, wszystko zależy jednak od przyczyny oraz rozległości awarii.

Drobne uszkodzenia chłodnicy wody

Chłodnicę wody mimo użycia kratek i osłon najłatwiej jest uszkodzić mechanicznie, a same żeberka chłodnicy to naprawdę bardzo delikatne elementy. Nawet niewielki kamień, który podczas jazdy samochodem uderzy w chłodnicę, może zrobić dziurę, która doprowadzi do powstania nieszczelności.

Jeśli uszkodzenie mechaniczne chłodnicy nie jest duże, a ubytki płynu minimalne, to najłatwiej zalepić je samodzielnie uszczelniaczem do chłodnicy. Dziury można także załatać klejem zawierającym metal, który przeznaczony jest do wiązania i łatania niewielkich otworów.

Większe uszkodzenia chłodnicy

Powyższe sposoby pozwolą naprawiać jedynie niewielkie uszkodzenia. W przypadku większych uszkodzeń najlepiej będzie udać się do warsztatu. Doświadczony mechanik powinien być w stanie zlokalizować i zneutralizować źródło wycieku nawet, gdy usterka nie należy do łatwiejszych. Chłodnicę można także próbować zregenerować, oczywiście jeżeli warsztat będzie w stanie ją wskrzesić.
W najgorszym razie pozostaje wymiana chłodnicy na nową. Chłodnica na szczęście nie należy do części drogich, a wersja do popularnego samochodu to koszt 100–200 zł, przy czym najtańsze zamienniki znajdziemy nawet już za kilkadziesiąt złotych. Wymiana chłodnicy wody jest również stosunkowo prosta, więc za robociznę nie zapłacimy dużo.

Jaką chłodnicę wody kupić?

Szeroka oferta samochodowych chłodnic wody jest dostępna niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym. Najkorzystniej będzie dokonać zakupu w sieci, gdzie zapłacimy nawet do 20 proc. taniej niż w sklepach stacjonarnych. Do najpopularniejszych i najchętniej polecanych producentów chłodnic należy zaliczyć takie marki jak Nissens, Denso oraz Valeo. Chłodnice wody tych producentów to gwarancja najwyżej jakości wykonania i najdłuższej trwałości.

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top