Wymiana wentylatora chłodnicy

Wentylator chłodnicy to element, który wymusza dodatkowy obieg powietrza w silnikach chłodzonych cieczą. Od jego prawidłowej pracy uzależniona jest praca układu chłodzenia oraz sprawność naszego auta. Sprawdźmy jaką dokładnie rolę pełni wentylator chłodnicy oraz czy i kiedy należy go wymieniać.

Podstawową funkcją chłodnicy układu chłodzenia silnika samochodu jest obniżenie temperatury przepływającego przez nią płynu chłodniczego. Podczas jazdy pęd powietrza owiewa chłodnicę odbierając z niej nadmiar powstałego ciepła. Inaczej jednak sytuacja wygląda w momencie, gdy auto się nie porusza – wówczas jeżeli silnik nadal wymaga chłodzenia konieczne jest wymuszenie przepływu powietrza pomiędzy użebrowaniem chłodnicy. To właśnie zadanie wentylatora chłodnicy, którego uruchomienie uzależnione jest od momentu i stopnia zbliżenia się temperatury do wartości krytycznej. Zdarza się, że element ten często ulega awarii, które wbrew pozorom w prosty sposób można samodzielnie zdiagnozować.

Pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać to fakt, że pracujący wentylator chłodnicy wydaje charakterystyczny dźwięk – jeżeli dobiegające wcześniej dźwięki ucichły możemy podejrzewać, że wentylator przestał pracować. Aby sprawdzić czy wentylator pracuje możemy także zaglądnąć pod maskę silnika. O awarii możemy mówić w momencie, gdy silnik pracuje w podwyższonej temperaturze, a mimo tego wentylator nie został uruchomiony.

Kiedy wymienić wentylator chłodnicy?

Uszkodzony wentylator chłodnicy bezdyskusyjnie kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany. Bagatelizowanie usterki i zaniechanie naprawy może być bardzo niebezpieczne i kosztowne. Wystarczy na moment przekroczyć dopuszczalną temperaturę pracy silnika, a jest duże prawdopodobieństwo, że ulegnie on poważnej awarii. Awaria taka wiąże się wówczas z gruntowną naprawą silnika, która jest znacząco bardziej kosztowna niż wymiana samego wentylatora – o tym jednak chyba nie musimy przekonywać. Dodatkowo uszkodzony wentylator nie jest w stanie zapewnić właściwego chłodzenia silnika, a jego łopatki – jeżeli zostały uszkodzone – mogą rozpaść się i uszkodzić chłodnicę, gumowe przewody układu chłodzenia lub instalację elektryczną.

Sposób wymiany wentylatora uzależniony jest od rodzaju jego napędu – w przypadku wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym należy odłączyć jego zasilanie i odkręcić zespół silnika z wentylatorem od mocowań przy chłodnicy. Inaczej należy postępować w przypadku wentylatorów napędzanych paskiem od silnika – wówczas konieczne będzie odkręcenie śruby mocującej wentylator wraz z jego sprzęgłem wiskotycznym od koła pasowego.

Montaż nowego wentylatora przebiega w odwrotnej kolejności. Specjaliści branży motoryzacyjnej zalecają, aby podczas wymiany wentylatora chłodnicy sprawdzić stan pozostałych elementów układu chłodzenia – wówczas zyskamy gwarancję długiej i bezawaryjnej eksploatacji.

agnieszka

1 Comment

  • Szkoda tylko ,że w obecnie produkowanych samochodach nie jesteśmy w stanie wymienić nawet jak prostego elementu jakim jest wentylator. W zasadzie nic w nich nie jesteśmy w stanie wymienić bez pomocy komputerów i wyspecjalizowanych narzędzi. A szkoda.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top