Klimatyzacja a zima – jak korzystać?

Większość użytkowników jest zdania, że klimatyzacja jest niezbędna przede wszystkim w lato. Mamy jednak sezon zimowy i warto podkreślić, że korzystanie z klimatyzacji w tym okresie też jest bardzo korzystne i powinniśmy ją stosować często. Klimatyzacja bowiem usuwa niekorzystną wilgoć z wnętrza samochodu w tym zimnym okresie.

Początkowo, irracjonalnym wydaje się stwierdzenie, że warto chłodzić już zimne powietrze. Większość specjalistów jest jednak zdania, że gdy ogrzewanie włączone jest jednocześnie z klimatyzacją, powietrze jest ogrzewane i osuszane. Pamiętajmy bowiem, że mokre ubranie czy parasole wprowadzają wilgoć do samochodu i powodują parowanie szyb. Ponadto, znacznie wspomaga to proces odmrażania przedniej szyby.

Część z warsztatów właśnie z tego powodu ustawia w klimatyzacji automatyczne włączanie funkcji odmrażania w okresie zimowym. Jeśli posiadamy manualną klimatyzacją, powinno się ręcznie włączyć układ chłodzenia. Regularne korzystanie z klimatyzacji jest bardzo korzystne, bowiem wydłuża to czas eksploatacji, zapobiega utracie płynu chłodzącego i kosztownym czynnościom serwisowym. Wystarczy włączyć układ chłodzenia parę razy na krótki czas, a owocuje to smarowaniem i uszczelnieniem sprężarki klimatyzacji.

Oczywiście, niezależnie od tego powinniśmy pamiętać o dokładnych i regularnych czynnościach serwisowych, dzięki którym mamy szansę sprawdzić działanie poszczególnych elementów układu chłodzenia i klimatyzacji, m.in. skraplacza, parownika, sprężarki czy zaworu regulującego. Warto też kontrolować poziom czynnika chłodniczego, bowiem jego brak oznacza wystawienie komponentów na ciężką próbę (możliwość zatarcia). Węże i uszczelki wysychają i są mniej szczelne. To z kolei prowadzi do wycieku płynu chłodniczego, a wtedy wydajność procesu chłodzenia jest o wiele gorsza. Regularny serwis klimatyzacji, sprawdzanie hermetyczności i uzupełnianie płynu chłodniczego to czynności, które powinien dokonywać każdy kierowca.

Redakcja

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top