Kontrola przewodów układu chłodzenia

Jak wszyscy nasi czytelnicy wiedzą, układ chłodniczy to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Jeśli mamy chwilę wolnego czasu i chcemy go skontrolować, warto sprawdzić stan kabli i połączeń w tym układzie.

Należy to do stosunkowo prostych czynności i nie będziemy do tego potrzebować żadnych narzędzi, jedynie dobry wzrok i sprawne ręce.

Sprawdzenie stanu przewodów powinniśmy rozpocząć od odszukania chłodnicy. Znajdziemy ją w komorze silnika – wystają z niej dwa przewody, które wyglądają jak grube, gumowe rurki. Rurki te sczepione są z chłodnicą i silnikiem przy pomocy metalowych opasek zaciskowych. To właśnie na nich powinniśmy się skoncentrować, patrząc szczególnie pod kątem korozji – jeśli zauważymy jakiekolwiek ogniska rdzy, musimy szybko je wymienić, bo może skutkować to nieszczelnością.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też stan samych przewodów. Jeden z nich przenosi gorący płyn z silnika do chłodnicy, drugi zaś zimny płyn do silnika. Powinniśmy dokładnie je obejrzeć, zwracając uwagę na ewentualne pęknięcia i ślady parcenia. Możemy też ścisnąć przewód – powinien on być sprężysty, i „odskoczyć” po jego puszczeniu. Ostatnią czynnością jest szukanie potencjalnych wycieków – możemy w tym celu przetrzeć ręcznikiem papierowym przewody i sprawdzić, czy nie ma na nim śladów płynu.

Gdy zauważymy jakiś wyciek, nie wpadajmy w panikę, pamiętajmy jednak, że przecieki i inne uszkodzenia mogą powodować dalszą degradację części układu. Warto więc regularnie sprawdzać stan przewodów układu chłodzenia i w razie potrzeby udać się do mechanika na wymianę.

Redakcja

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top