System chłodzenia – jak przygotować go na nadejście zimy?

W Polsce, podczas zimy, panują niskie temperatury i częste opady śniegu. Takie warunki są niekorzystne z punktu widzenia naszego samochodu. Wrażliwy na niskie temperatury jest układ chłodzenia, dzisiaj powiemy więc jak możemy go przygotować do nadejścia zimy.
Jeśli mamy pewne ubytki w płynie chłodniczym, pamiętajmy, aby nie dolewać za dużo wody – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W ten sposób znacznie obniża się temperatura wrzenia. Z drugiej jednak strony, dolewanie koncentratu „na oko” jest również niekorzystne, bowiem przed każdą dolewką powinniśmy wiedzieć, jaka jest zawartość składników w płynie chłodniczym.
Zawartość składników w płynie chłodniczym możemy sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia, refraktometra – ma go na wyposażeniu większość warsztatów samochodowych. Warto więc udać się do któregoś z nich i dokonać pomiaru – na podstawie tego będziemy w stanie dokonać prawidłowej wymiany, bądź dolewki płynu chłodzącego.
W okresie zimowym, dużym problemem jest korozja. Sól na drogach, niska temperatura, wilgotność opady – to nie ułatwia życia częściom samochodu. Przy wyborze płynu pamiętajmy, aby wybrać produkt z inhibitorem korozji, który zapobiega korodowaniu silnika. Jeszcze innym, przydatnym środkiem z którego możemy uzyskać, są tzw. inhibitory utleniania. Jak sama nazwa wskazuje, nie dopuszczają one do utleniania się płynu chłodniczego w wysokich temperaturach. Potrzebne w trakcie zimy mogą być także dodatki przeciwpienne.
Warto wspomnieć także o specyficznym zjawisku dotyczącym systemu chłodzenia samochodu, a mianowicie o kawitacji. Zjawisko to jest zapadaniem się pęcherzyków gazu przy ściankach części systemu chłodzenia, czego efektem jest wyrywanie mikrocząstek metalu. Warto spytać sprzedawcę, czy produkt, który chcemy zakupić, posiada w składzie środki do przeciwdziałania tego zjawiska.
Aby bezproblemowo jeździć w trakcie zimy, powinniśmy przede wszystkim na bieżąco dokonywać kontroli szczelności układu chłodzenia, poszczególnych elementów etc. Istotny jest także wybór dobrego jakościowo płynu chłodniczego – pozwoli nam to uniknąć napraw i nieprzyjemności. Firmy takie jak Valeo, Petroff czy Febi Bilstein oferują naprawdę wysoką jakość swoich produktów.