System chłodzenia – jak przygotować go na nadejście zimy?

W Polsce, podczas zimy, panują niskie temperatury i częste opady śniegu. Takie warunki są niekorzystne z punktu widzenia naszego samochodu. Wrażliwy na niskie temperatury jest układ chłodzenia, dzisiaj powiemy więc jak możemy go przygotować do nadejścia zimy.

Jeśli mamy pewne ubytki w płynie chłodniczym, pamiętajmy, aby nie dolewać za dużo wody – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W ten sposób znacznie obniża się temperatura wrzenia. Z drugiej jednak strony, dolewanie koncentratu „na oko” jest również niekorzystne, bowiem przed każdą dolewką powinniśmy wiedzieć, jaka jest zawartość składników w płynie chłodniczym.

Zawartość składników w płynie chłodniczym możemy sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia, refraktometra – ma go na wyposażeniu większość warsztatów samochodowych. Warto więc udać się do któregoś z nich i dokonać pomiaru – na podstawie tego będziemy w stanie dokonać prawidłowej wymiany, bądź dolewki płynu chłodzącego.

W okresie zimowym, dużym problemem jest korozja. Sól na drogach, niska temperatura, wilgotność opady – to nie ułatwia życia częściom samochodu. Przy wyborze płynu pamiętajmy, aby wybrać produkt z inhibitorem korozji, który zapobiega korodowaniu silnika. Jeszcze innym, przydatnym środkiem z którego możemy uzyskać, są tzw. inhibitory utleniania. Jak sama nazwa wskazuje, nie dopuszczają one do utleniania się płynu chłodniczego w wysokich temperaturach. Potrzebne w trakcie zimy mogą być także dodatki przeciwpienne.

Warto wspomnieć także o specyficznym zjawisku dotyczącym systemu chłodzenia samochodu, a mianowicie o kawitacji. Zjawisko to jest zapadaniem się pęcherzyków gazu przy ściankach części systemu chłodzenia, czego efektem jest wyrywanie mikrocząstek metalu. Warto spytać sprzedawcę, czy produkt, który chcemy zakupić, posiada w składzie środki do przeciwdziałania tego zjawiska.

Aby bezproblemowo jeździć w trakcie zimy, powinniśmy przede wszystkim na bieżąco dokonywać kontroli szczelności układu chłodzenia, poszczególnych elementów etc. Istotny jest także wybór dobrego jakościowo płynu chłodniczego – pozwoli nam to uniknąć napraw i nieprzyjemności. Firmy takie jak Valeo, Petroff czy Febi Bilstein oferują naprawdę wysoką jakość swoich produktów.

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top