Termostat w układzie chłodzenia

Bez niego układ chłodniczy nie potrafiłby sprawnie funkcjonować, dlatego przy większym serwisie w warsztacie należy za każdym razem warto sprawdzić jego stan. Mowa o termostacie, który tak jak inne części każdego układu – z czasem się zużywa. Jak to rozpoznać i kiedy wymienić część?

Nie ma skomplikowanej budowy, ale za to niezwykle ważne zadanie. Dzięki swojej konstrukcji znajduje zastosowanie również w innych urządzeniach np. sprzęcie AGD. W samochodach zajmuje się przede wszystkim wspomaganiem układu chłodzenia, ale poprzez intensywność wykonywanej pracy dość szybko się zużywa.

Przegrzanie

Jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania termostatu, tym bardziej że usterka ta nie wymaga specjalnych warunków – tak naprawdę może wystąpić już po przejechaniu kilku kilometrów. Problem można jednak zdiagnozować w prosty sposób i to samodzielnie, a mianowicie po kolei sprawdzić poziomy płynów w chłodnicy, pasek klinowy i temperaturę. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, możemy mieć pewność że mamy do czynienia z awarią termostatu.

Wymiana

Proces wymiany termostatu nie należy do skomplikowanych, bo jeżeli ktoś ma motoryzacyjną smykałkę i własny garaż to może wykonać to sam. Pierwszą i podstawową zasadą jest praca na tzw. zimnym silniku – od tego należy zacząć, bo pod żadnym pozorem nie można odkręcać korka chłodnicy, gdy auto jest rozgrzane. Sam proces polega jedynie na prostym montażu nowej części, przy wymianie jednak zalecane jest sprawdzenie płynu chłodzącego i jego ewentualna wymiana – dzięki temu nowy termostat będzie lepiej pracował. Jest to dobra okazja do przeglądnięcia również innych elementów układu chłodnicy.

Koszt

Nowy termostat nie jest dużym obciążeniem dla naszego portfela, bo przeważnie nie przekracza kwoty 50 zł. Zdarza się nawet, że z wymianą uda się zamknąć w 25 zł, choć sporo zależy nie tylko od modelu samochodu, ale również od samego producenta. Do tych najpopularniejszych należą Meyle, Febi Bilstein czy Gates.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top