Zbadaj problem swojej chłodnicy

Chłodnica jest wymiennikiem ciepła, który zarówno pobiera jak i oddaje ciepło ze swojego otoczenia. Ten wymiennik ciepła z czasem jednak się zużywa, a wtedy niezbędna jest jego wymiana.

W każdym aucie są pewne rzeczy, które koniecznie musi zobaczyć mechanik. Nie brakuje też takich, z którymi – przy odrobinie chęci i sprytu, poradzimy sobie sami. Do tych drugich można zaliczyć awarię chłodnicy. Jak ją sprawdzić?

Odpal auto i zbadaj

Aby ustalić jakąkolwiek przyczynę usterki, musimy zacząć od uruchomienia silnika – jest to bardzo ważne, ponieważ „na zimno” nic nie uda się ustalić. Dlaczego? Wysoka temperatura powoduje wzrost ciśnienia i jeżeli z chłodnicą jest coś nie tak to płyn sam zacznie uciekać przez niewielkie nieszczelności. To tak naprawdę najłatwiejszy sposób na ustalenie szczelności chłodnicy.

Obserwacja w korkach

Chyba nie ma na świecie kierowcy, który lubi stać w korkach. Okazuje się jednak, że ten czas można spędzić całkiem użytecznie. Jeżeli chłodnica uległa jakiejkolwiek awarii to stojąc z rozgrzanym silnikiem z pewnością zauważymy parę wydobywającą się spod maski. Dodatkowo warto obserwować strzałkę wskaźnika temperatury – jeżeli niebezpiecznie będzie zbliżać się do czerwonego pola powinniśmy natychmiast wyłączyć silnik i odczekać. Taki eksperyment można też przeprowadzić na własnym podwórku i jeśli zobaczymy dym nad maską to możemy być pewni, że nasza chłodnica nie działa prawidłowo.

Kiedy wymieniać?

Jeśli uszkodzenie nie jest duże, a chłodnica jest w dobrym stanie, to można próbować ją naprawić. Taką usterkę najlepiej oceni mechanik samochodowy. W przypadku, gdy naprawa jest nieopłacalna – trzeba ją koniecznie wymienić. Bez sprawnej chłodnicy nie ma sprawnego silnika. Kupno nowej części jest częściej zalecane również dlatego, że koszt nowej chłodnicy jest niewiele wyższy od naprawy starej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top