Uwaga na klimatyzację!

Jak się okazuje, klimatyzacja w samochodzie może stać się przyczyną… wybuchu. Wszystko to ma związek z wprowadzeniem nowego czynnika chłodzącego do układu klimatyzacji. Dzisiaj na NoweChlodnice.pl przyjrzymy się bliżej tej sprawie.

Obecnie obowiązujące unijne ustawodawstwo dot. klimatyzacji samochodowej zostało uchwalone w 2011 r. Jednym z głównych założeń było zastosowanie nowego, korzystnego dla środowiska czynnika chłodzącego, którego tajemnicza nazwa brzmi R1234yf.

Ustalono, że nowy typ płynu chłodzącego powinien znaleźć zastosowanie we wszystkich autach produkowanych od końca 2012 r., zaś w autach z poprzednich lat produkcyjnych – od 2016 r. Co ciekawe, niektórzy producenci samochodów, tacy jak np. Daimler, odmówili stosowania tych środków. To, czy zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje względem firmy, nie jest jeszcze do końca znane.

Dlaczego Daimler odmówił stosowania środku R1234yf w swoich samochodach? Otóż, według słów rzecznika prasowego firmy, płyn nie nadaje się do użytku, ponieważ grozi wybuchem przy zderzeniu (zostało to wykazane w trakcie testów zderzeniowych). Płyn R1234yf jest więc nie tylko poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów, ale także i służb ratowniczych przybyłych na miejsce wypadku.

Jak do tej pory jednym producentem, który stanowczo odmówił stosowania płynu R1234yf w układzie klimatyzacji, jest właśnie Daimler. Z kolei BMW publicznie wykazywała pewne wątpliwości odnośnie stosowania specyfiku i żąda przeprowadzenia dodatkowych testów.

Czy płyn R1234yf na stale „zagości” w układach klimatyzacji? Trudno powiedzieć. Trzeba jednak zauważyć, że europejskie urzędy wykazały się w tej sprawie dużą dozą ignorancji, wprowadzając na rynek produkt nie przetestowany i niebezpieczny dla użytkownika. Oby sygnałem do zmiany ustawodawstwa nie był np. tragiczny wypadek.

Redakcja

4 komentarze

  • Jak każdy człowiek który wymyśła nowe rzeczy ma prawo do pomyłek a to była właśnie jedna z nich. Płyn zawiódł ale trudno zdarza sie.

  • Zgadzam się, że każdy człowiek może się pomylić ale jeśli ktoś ma informacje dotyczące tego że jest on wybuchowy i niebezpieczny to po winien być wycofany szybciej niż został wprowadzony.

  • Zgadza się powinien być wycofany jak najszybciej odkąd tylko się dowiedzieli. Ale nie można obarczać człowieka całą winą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top