Klimatyzacja bardziej ekonomiczna?

Wszyscy wiemy, że podczas upalnych dni jazda z klimatyzacją jest komfortowa. Wielu kierowców uważa jednak, że jazda z włączoną klimatyzacją oznacza zwiększone zużycie paliwa, a co za tym idzie – większe koszty. Jak pokazują najnowsze badania, czasem jazda z opuszczonymi szybami jest mniej ekonomiczna niż z włączoną „klimą”.

Od czego to zależy? Głównym czynnikiem jest tutaj prędkość. W przypadku gdy jedziemy w cyklu miejskim, z niską prędkością, często ruszając i stając, trafiając na korki i światła rzeczywiście jazda z opuszczonymi szybami krótko mówiąc opłaca się. Jeżeli natomiast jedziemy powyżej 70 km/h powinniśmy się nie zastanawiać, i włączyć klimatyzację.

Na czym to polega? Otóż, jadąc z dużą prędkością i z otwartymi szybami zwiększamy naturalny opór powietrza auta. Zwiększając go, nasze auto musi bardziej „wysilić się”, a co za tym idzie pobór paliwa może wzrosnąć nawet o 20 %.

Nie zmienia to jednak faktu, że fachowcy zalecają korzystanie z klimatyzacji nawet wtedy, gdy stoimy w korku. Wiążę się to z temperaturą we wnętrzu pojazdu – gdy jest ona zbyt wysoka, mogą dojść problemy z czasem reakcji i koncentracją, co może przełożyć się na niebezpieczne zachowania na drodze.

Mimo że perfekcyjna temperatura w kabinie auta powinna oscylować w granicach 20 do 22 stopni Celsjusza, to podczas upałów powinno się pamiętać, aby różnica temperatur pomiędzy powietrzem atmosferycznym i wewnątrz auta nie była większa niż kilka stopni. Różnice temperatur mogą stać się przyczyną osłabienia odporności organizmu i przeziębień.

Z kolei wszyscy ci, którzy posiadają samochody bez klimatyzacji, powinni zwracać uwagę i odpowiednio dobierać miejsca do parkowania. Polecane są szczególnie miejsca w cieniu budynków, drzew itp. bowiem samochód w pełnym słońcu błyskawicznie nagrzewa się do niezwykle wysokich temperatur. Po wejściu należy jak najszybciej otworzyć drzwi i okna w aucie, aby jak najszybciej obniżyć temperaturę w kabinie. Pamiętajmy: nigdy nie zostawiajmy w samochodzie ludzi ani zwierząt, nawet jeśli mamy opuścić auto tylko na chwilę!

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top