Uszkodzona chłodnica – objawy i źródła usterek
Chłodnica to podstawowy element każdego samochodu. Jak rozpoznać nieprawidłowości w działaniu układu chłodzącego? Czym grozi uszkodzona chłodnica?
Chłodnica służy do chłodzenia jednostki napędowej w czasie jej pracy. Zachowanie odpowiedniej temperatury jest bowiem niezbędne do optymalnego funkcjonowania całego układu. Przegrzanie silnika może skutkować groźną awarią, która mocno nadwyręży nasz budżet.
Uszkodzona chłodnica – objawy
Problemy z chłodnicą mają wiele objawów. Jednym z nich jest wskaźnik temperatury silnika umieszczony na pulpicie kierowcy tj. lampka zapalająca się w przypadku zbytniego wzrostu temperatury w obrębie układu chłodzącego. Uruchomienie lampki to zaledwie znak ostrzegawczy, którego nie wolno jednak bagatelizować. Znacznie poważniejszym symptomem ostrzegawczym może być np. dymienie spod maski. W takim przypadku należy zatrzymać pojazd i pracę jednostki napędowej. Warto również otworzyć pokrywę maski. Do takich sytuacji dochodzi jednak zwykle, gdy zawiedzie system wczesnego ostrzegania.
Źródła awarii chłodnicy
Najczęstszymi uszkodzeniami systemu są cieknąca lub nieszczelna chłodnica. Często do usterek doprowadzić może także nieprawidłowa ilość płynu chłodzącego w układzie. Nawet minimalny ubytek może doprowadzić do nieszczelności. Ponadto uszczelka głowicy może być również objawem zatkanej chłodnicy, na co wskazywać będzie podwyższony poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym lub nawet jego wylewanie.