Zasady działania i użytkowania układu klimatyzacji

Zasady działania i użytkowania układu klimatyzacji

Układ klimatyzacji w samochodzie to obecnie standard, który znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy w upalne, słoneczne dni. Jak działa klimatyzacja i jak należy z niej korzystać, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu?

Prawidłowo użytkowana klimatyzacja samochodowa poprawia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy, co bardzo dziwi większość użytkowników. Jednak jak wykazały badania naukowców, kierowca w temperaturze wewnątrz samochodu wynoszącej 21 stopni Celsjusza, ma o 22 proc. szybszy czas reakcji, niż ma to miejsce w przypadku, gdy temperatura wynosi 27 stopni. Chłodniejsze powietrze sprzyja koncentracji kierowcy i sprawia, że odczuwa on mniejsze zmęczenie. Warto poświęcić układowi klimatyzacji należytą uwagę zwłaszcza w okresie wakacyjnych, gdy większość z nas planuje urlop.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Układ klimatyzacji działa w dość prosty sposób. Po włączeniu guzika ze śnieżynką czynnik chłodzący, który krąży w zamkniętym obiegu, jest pompowany do sprężarki, gdzie zwiększa się jego ciśnienie, co doprowadza z kolei także do wzrostu jego temperatury. W kolejnej fazie czynnik jest transportowany do zasobnika, w którym dochodzi do zarówno jego oczyszczenia, jak i odwilgocenia.

Następnie czynnik chłodzący dociera do skraplacza, w którym następuje zmiana stanu jego skupienia z gazowego w ciekły. Proces kończy się w parowniku, gdzie ma miejsce rozprężanie, na skutek którego gwałtownie obniża się temperatura. Chłodne powietrze dociera do wnętrza samochodu przez specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów.

Zapobiegaj nadmiernemu nagrzewaniu się samochodu!

Aby nie dopuścić do przegrzania się wnętrza samochodu warto  wybierać miejsca parkingowe, gdzie w godzinach południowych znajduje się cień. Można się także zaopatrzyć w specjalną matę, która będzie skutecznie odbijać ciepło.

Pamiętajcie, że temperatura we wnętrzu samochodu, który jest zbyt mocno wystawiony na działanie promieni słonecznych, może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza. Zaleca się uprzednie przewietrzenie samochodu kierowcom, którzy pozostawili swój pojazd w upalny dzień na słońcu. Dlaczego? Człowiek jest narażony na szok termiczny, który mógłby mieć miejsce w przypadku zbyt nagłej zmiany temperatur.

Naucz się korzystać z klimatyzacji!

Zbyt duże różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz pojazdu mogą prowadzić do niepotrzebnych chorób. Odpowiednia temperatura dla kierowcy mieści się w zakresie 20-24 stopni Celsjusza. Kierujący powinni także zadbać o to, aby sukcesywnie zwiększać temperaturę przy dojeżdżaniu do celu podróży, by nie przysporzyć organizmowi niepotrzebnego szoku termicznego – podpowiadają specjaliści z autochlodnice.com.

Pamiętajcie także, by odpowiednio ustawić kierunek i siłę nawiewu. Prawidłowe ustawienie uchroni was od zapaleń mięśni i stawów, a nawet paraliżu – nie powinno się kierować strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na części ciała. Chłodne powietrze należy ustawić tak, by miało ono ujście na szyby oraz podsufitkę samochodu.

Czy pamiętasz o regularnym serwisowaniu układu klimatyzacji?

Pierwsze oznaki niesprawnie działającej klimatyzacji to słaba wydajność, parowanie szyb, zwiększenie poziomu hałasu, który wydobywa się z nadmuchów, nadmierne zużycie paliwa i przede wszystkim nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów.

Są to bardzo istotne sygnały, które należy potraktować z należytą uwagą i w żadnym wypadku nie powinny być zlekceważone. Wyżej wymienione sygnały mają duże znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowcy. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie odwiedzić serwis, w którym dokonany zostanie kompleksowy przegląd klimatyzacji. Pamiętajcie także o tym, że sami możecie zadbać o układ klimatyzacji używając aerozoli odgrzybiających układ, wymieniając filtr kabinowy oraz napełniając układ klimatyzacji nowym czynnikiem chłodzącym.

Redakcja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are makes.

  Img back to top